Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

W plastikowym świecie… Edukacyjne zajęcia dla młodzieży w ramach Lakes Connect

Dnia 20 marca w Stacji Hydrobiologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Pilchach odbyły się zajęcia edukacyjne na temat mikrocząstek plastiku krążących w środowisku oraz w naszych organizmach. Ewa Babkiewicz z UW i Piotr Jachimowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, starali się przybliżyć problemy związane z obecnością mikroplastiku młodzieży uczestniczącej w międzynarodowej wymianie z Grecji i Turcji, w ramach pierwszej wizyty partnerów projektu Erasmus Plus w Polsce. Program realizowany jest przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Michała Kajki w Dąbrowce.

Zdjęcie: Grupa przed budynkiem Stacji Hydrobiologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Pilchach, gdzie odbywały się edukacyjne zajęcia na temat mikrocząstek plastiku i ich wpływu na środowisko

Wśród poruszanych tematów znajdowały się alarmujące nagłówki doniesień medialnych, filmik przedstawiający masową produkcję plastików, które przedostają się różnymi drogami do środowiska, oraz omówienie sposobów, w jakie mikroplastik rozprzestrzenia się w glebie, wodzie i powietrzu.

Zdjęcie: Slajd ilustrujący negatywne skutki masowej produkcji plastików oraz absurdalnego wykorzystania tego materiału (https://www.cbsnews.com/news/whole-foods-responds-to-6-pre-peeled-orange-twitterstorm/)

Odbyła się także część praktyczna warsztatów, podczas której eksponowano i obserwowano z użyciem lampy UV wodne zwierzęta filtrujące, w poszukiwaniu fluorescencyjnych cząstek polietylenu. Przeprowadzono także porównanie zachowania w wodzie (wyporności) plastiku typu „butelkowego” PET oraz polietylenu, zauważając że ten ostatni unosił się na powierzchni wody. W trakcie zajęć padło wiele ciekawych pytań, takich jak:

Czy naukowcy mają pomysły na rozwiązanie problemu mikroplastiku? Czy rozwiązania biotechnologiczne są skuteczne? Czy wiemy, jak sprawdzić, czy w naszym organizmie znajduje się mikroplastik, i co możemy z tym zrobić?

Zdjęcie: Młodzież uczestniczyła w zajęciach  z pełnym zaangażowaniem…

 

Nie zabrakło także czasu na refleksję nad plastikowym światem wokół nas – ile plastikowych przedmiotów spotykamy na co dzień, ile torebek plastikowych przynosimy z zakupów, i czy znamy alternatywne tworzywa dla co najmniej 3 plastikowych przedmiotów, których używamy na co dzień?

Całość zajęć odbywała się w laboratorium Stacji, gdzie znajdowały się sprzęty zawierające mniej plastiku niż ich współczesne odpowiedniki.

To pozostawia wiele do przemyślenia, zmuszając nas do refleksji nad naszym codziennym życiem oraz poszukiwania alternatywnych rozwiązań…

Zdjęcia: Zabytkowe wagi, które znajdują się w laboratorium na Stacji Hydrobiologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Pilchach