Projekt Interreg „Lakes connect”. Spotkanie przedstawicieli nauki oraz administracji publicznej.

W dniu 6 lutego br., z inicjatywy Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW,  odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia projektu Lakes Connect, realizowanego w ramach programu Interreg Baltic Sea Region 2021–2027. Spotkanie miało przede wszystkim  wymiar  praktyczny, a jego celem było pokazanie możliwości współpracy oraz efektywnej komunikacji między naukowcami a przedstawicielami administracji publicznej. Jednym z celów projektu Lakes Connect było przeprowadzenie pilotażowych badań dotyczących wpływu turystyki na stan wód w wybranych jeziorach z terenów Polski, Litwy i Łotwy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obecność mikroplastiku.

W spotkaniu uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego (CNBCh UW, Wydziału Biologii UW), Uniwersytetu w Białymstoku, Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, a także przedstawiciele władz administracji publicznej, m.in. z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Miejskiego w Olecku, Urzędu Miejskiego w Giżycku oraz Gminy Stawiguda.

Spotkanie  otworzyła prof. dr hab. Ewa Bulska – Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW oraz p. Jacek Sztolcman – Kierownik Centrum Współpracy i Dialogu UW, które wspierało CNBCh UW  w organizacji warsztatów.

“Wprawdzie realizacja tego projektu była ogromnym wyzwaniem, to przyniosło nam mnóstwo radości. W trakcie kolejnych zadań projektowych zdobyliśmy wiele niezwykle cennych doświadczeń, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że był to pierwszy projekt Interreg na Uniwersytecie Warszawskim, a to oznaczało przecieranie nowych ścieżek. Choć zbliżamy się do końca projektu, planujemy kontynuację badań nad mikroplastikiem, szczególnie w odniesieniu do środowiska. Nasz zespół projektowy to fantastyczna grupa zapaleńców, a wspólna praca zaowocowała świetnymi efektami. Dzisiejsze spotkanie, gromadzące przedstawicieli nauki i lokalnej administracji, będzie okazją do przedstawienia efektów naszej pracy.” prof. dr hab. Ewa Bulska

Dr Magdalena Michalska-Kacymirow – kierownik projektu Lakes Connect powiedziała w słowie wstępnym  „Jesteśmy małym projektem, ale o dużym potencjale”.

Ważnym gościem spotkania była p. Paulina Kowalczyk z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, która omówiła możliwości dalszego pozyskiwania dofinansowania w ramach Programów Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej Interreg 2021–2027.

W dalszej części spotkania omówione zostały efekty realizacji projektu, okiem członków konsorcjum. Pani Magdalena Fuk, Prezes Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich (partner projektu Lakes Connect) podzieliła się doświadczeniami ze współpracy w ramach projektu z perspektywy współpracy między władzami lokalnymi a NGO.

Dr Ewa Babkiewicz omówiła wyniki badań pilotażowych, które  przeprowadzono przed, w trakcie i po sezonie turystycznym. Pokazane zostały wyniki pomiarów, a jednocześnie omówione aspekty praktyczne odnośnie organizacji kampanii pobierania próbek w warunkach naturalnych. Wskazano, jak ważne jest dobre planowanie wyjazdów terenowych oraz sposób pobierania próbek.

Istotną częścią spotkania były warsztaty pt. “Razem czyli jak? Doświadczenia UW we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi w projektach badawczych”. Warsztaty, prowadzone były dzięki wsparciu Centrum Współpracy i Dialogu UW, przez dr Annę Nicińską – Wydział Nauk Ekonomicznych UW i dr Sylwię Dudek-Mańkowską – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW, poświęcone były efektywnej komunikacji między naukowcami a administracją publiczną, identyfikacji problemów komunikacyjnych oraz sposobach ich rozwiązania. Uczestnicy, reprezentujący różne środowiska – naukowe i administrację lokalną, mieli okazję wymienić doświadczenia dotyczące problemów komunikacyjnych między tymi dwoma grupami oraz uświadomić sobie jakie podejście i potrzeby ma druga strona. Praktyczne przykłady zilustrowały, że współpraca między nauką a administracją jest niezbędna dla nadania badaniom naukowym rzeczywistego i praktycznego sensu.

Podsumowując, było to bardzo udane spotkanie, zespół realizujący projekt Lakes Connect podzielił się cennym doświadczeniem ze współpracy z przedstawicielami lokalnych społeczności, jak również pokazał niezmiernie ciekawe wyniki badań pilotażowych realizowanych w ramach programu Interreg Baltic Sea Region 2021–2027.

fot.: Piotr Waszkiewicz