Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Konferencja podsumowująca projekt Lakes connect

Konferencja podsumowująca działania  w ramach projektu Interreg Lakes connect “Budowanie sieci kontaktów dla jednostek zainteresowanych ochroną jezior w regionie turystycznym Morza Bałtyckiego” odbyła się w dniach 10-11 kwietnia 2024 r. w Hotelu Tajty koło Giżycka. W konferencji wzięli udział partnerzy projektu Lakes connect, przedstawiciele samorządów z regionu Pojezierza Mazurskiego oraz przedstawiciele innych instytucji zainteresowanych ochroną jezior.

Podczas konferencji podsumowano poszczególne aktywności i zadania projektu, omówiono wyniki przeprowadzonych badań pilotażowych dla wybranych jezior w Polsce, na Litwie oraz na Łotwie. Omówiono również modele współpracy władz lokalnych oraz podzielono się doświadczeniami z budowy sieci współpracy instytucjonalnej. W programie konferencji znalazły się także prezentacje na temat innych innowacyjnych projektów dot. badań nad mikroplastikiem oraz nowoczesnych trendów w rekultywacji zdegradowanych ekosystemów wodnych z wykorzystaniem biotechnologii remediacji mikrobiologicznej, wraz z przykładami zrealizowanych projektów w Polsce z ostatnich lat.

Podczas konferencji prezentowano dotychczasowe doświadczenia i dyskutowano na tematy związane z ochroną jezior, związaną z tym współpracą międzynarodową oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji ekspertów z partnerskich bałtyckich, co umożliwiło im zdobycie nowej wiedzy i inspiracji dotyczących działań na rzecz ochrony środowiska wodnego. Poruszana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji i zadawali wiele pytań.

Ten projekt to nigdy nie kończąca się opowieść, która ma wiele wątków i można o wszystkich opowiadać. Skupienie się na wiodącej tematyce badawczej, czyli badanie obecności mikroplastiku w jeziorach, to tylko jeden aspekt. Istnieje wiele pokrewnych tematów, które można włączyć do tej historii i mamy nadzieję, że zaowocują realizacją kolejnych projektów.” – powiedziała prof. dr hab. Ewa Bulska w trakcie powitania gości.

Drugiego dnia, uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzania Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie KUMAK,  jest jednostką dydaktyczno-badawcza, której głównym celem jest edukacja w zakresie ochrony przyrody. Liczne interaktywne eksponaty pozwalają w bardzo łatwy sposób przekazać wiedzę z zakresu ekologii małych zbiorników wodnych. Podczas wizyty uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej ekosystemu małych zbiorników wodnych, skupiającej się na ich znaczeniu i wpływie na środowisko naturalne.

Konferencja podsumowująca działania projektu Interreg Lakes connect była ważnym wydarzeniem integrującym przedstawicieli różnych sektorów zainteresowanych ochroną jezior w regionie Morza Bałtyckiego oraz stanowiła platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w tej dziedzinie. Była to także okazja dla partnerów projektu do rozmowy o kolejnych krokach w realizacji misji podjętej w trakcie projektu, co zaowocuje nowymi koncepcjami na przyszłość.

Projekt Lakes connect jest współfinansowany ze środków Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027 (Priorytet 2. Społeczeństwa rozważnie korzystające z wody, nr projektu #S008).

Naszą aktywność można śledzić na stronie internetowej programu Interreg Batic Sea Region Lakes connect: https://interreg-baltic.eu/project/lakes-connect/.

CNBCh UW jest liderem projektu Lakes connect. Projekt jest realizowany przez Grupę Badawczą – Analityczne Centrum Eksperckie – kierowaną przez prof. dr hab. Ewę Bulską.

Lakes-connect_Logo_Standard_medium.png (1220×516)