Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wywiad z Piotrem Jachimowiczem o zagrożeniu mikroplastikiem w jeziorach

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Piotrem Jachimowiczem, który współpracuje z projektem Lakes connect. Piotr wraz z zespołem Lakes connect był współorganizatorem kilku wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na temat zanieczyszczenia jezior, ze szczególnym uwzględnieniem mikroplastiku.

Gość Trójki opowiada o pracy naukowej, która szacuje, że od 3 do 11 milionów ton metrycznych (MMT) plastikowych zanieczyszczeń znajduje się na dnie oceanu od 2020 r. oraz o badaniach, które były wykonywane w ramach projektu Lakes connect. Oto kilka kluczowych informacji z wywiadu:

💧 Co minutę do wód na całym świecie trafia tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka. A szacuje się, że do 2040 r. zużycie tworzyw sztucznych wzrośnie dwukrotnie;

🔍 Mikroplastik to efekt fragmentowania i rozdrabniania przedmiotów z plastiku. Drobinki te przenikają do gleby, wody i są wchłaniane przez rośliny i zwierzęta, a w efekcie trafiają także do ludzkiego organizmu;

🌍 Mikroplastik znaleziono już w najodleglejszych zakątkach świata – od głębin oceanów po szczyty najwyższych gór. Niestety, Polska również nie jest wyjątkiem;

🌊 Nawet w najczystszych jeziorach na Mazurach wykryto średnio 1 cząsteczkę mikroplastiku na metr sześcienny wody. W zbiornikach z większą aktywnością człowieka jest już 5-10 cząsteczek.

 

 

“Już nawet najdziksze rejony Polski nie są wolne od zanieczyszczenia mikroplastikiem, dotyczy to także najczystszych, krystalicznych wydawałoby się jezior.” – Piotr Jachimowicz

 

 

 

 

 

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu w Polskim Radiu Programie Trójka: Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle (polskieradio.pl)

Interreg Lakes Connect:

Projekt Lakes Connect jest współfinansowany ze środków Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027 (Priorytet 2. Społeczeństwa rozważnie korzystające z wody, nr projektu #S008).

Naszą aktywność można śledzić na stronie internetowej programu Interreg Batic Sea Region Lakes connect: https://interreg-baltic.eu/project/lakes-connect/.

CNBCh UW jest liderem projektu Lakes Connect. Projekt jest realizowany przez Grupę Badawczą – Analityczne Centrum Eksperckie – kierowaną przez prof. dr hab. Ewę Bulską.

 

Lakes-connect_Logo_Standard_medium.png (1220×516)