Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Śladami historii: Seminarium w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu 25 kwietnia br. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w seminarium, które odbyło się w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i poświęcone było integracji warszawskiego środowiska muzealnego oraz kolekcji uczelnianych. Głównym celem spotkania było przedstawienie działań podejmowanych przez Muzeum UW oraz fascynującej inicjatywy dotyczącej stworzenia Akademickiej Trasy Turystycznej. Ta inicjatywa ma nie tylko na celu edukację, ale także integrację społeczności oraz promocję zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań XXI wieku, ochrona i promocja różnorodności zabytków kultury i natury stają się priorytetem.

W spotkaniu uczestniczyli z CNBCh UW – profesor Barbara Wagner – kierownik Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Archeometrycznych, doktor Maja Graniszewska – kierownik Zielnika oraz Edyta Woźniak-Dudzińska – Biuro Rozwoju. Profesor Barbara Wagner, w imieniu Dyrekcji CNBCh UW, wygłosiła prezentację na temat “Nauka w służbie ochrony dziedzictwa i kultury”. Podzieliła się badaniami prowadzonymi w laboratoriach CNBCh UW, skupiając się na Grupach Badawczych, które posiadają eksponaty muzealne oraz prowadzą badania w zakresie ochrony zabytków. Jako studium przypadku przedstawiła badania nad rękopisami Fryderyka Chopina, wspólnie przeprowadzone przez chemików z CNBCh UW oraz profesora Tadeusza Tomaszewskiego z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić aktualną wystawę w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, co stanowiło dodatkowy atut wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego za organizację tego spotkania, które stanowi ważny krok w promowaniu i ochronie naszego dziedzictwa. Wyrażamy nadzieję, że wspólne wysiłki społeczności akademickiej podejmowane w ramach tej inicjatywy przyczynią się do jej sukcesu oraz będą miały pozytywny wpływ na ochronę zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i przyrodniczego.