Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wampiriada na Ochocie

Organizowana kilka razy w roku, studencka akcja krwiodawstwa promuje regularną donację krwi i zdrowy tryb życia. Mobilny punkt pobrań będzie dostępny dla osób, które chcą oddać krew, w piątek 29 listopada w godz. 9.00–14.00 na Kampusie Ochota. – Regularne oddawanie krwi przez dawców jest kluczowe dla ratowania życia i wsparcia systemu opieki zdrowotnej na całym świecie, ponieważ żadne testowane dotąd technologie nie były w stanie w pełni odtworzyć składu i funkcji krwi – mówi dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik z Zakładu Cytologii UW.

 

Przetaczanie krwi i jej składników jest dość częstym zabiegiem. Wskazania do transfuzji są szczegółowo określone w przepisach, a sama procedura może być przeprowadzana wyłącznie w podmiotach leczniczych ze względu na ryzyko równoczesnego wprowadzenia podczas transfuzji do organizmu pacjenta licznych antygenów.

Krwi potrzebują dwie grupy osób: poszkodowani w wypadkach oraz chorujący na niektóre schorzenia. W zależności od grupy przetaczane są określone składniki krwi. Bardzo rzadko wykorzystuje się krew pełną. Przykładowo w najprostszym zabiegu operacyjnym zapotrzebowanie wynosi około dwóch jednostek, natomiast leczenie ofiar wypadków drogowych wymaga nawet dwunastu jednostek krwi (jednostka krwi to 450 ml).

 

Złota jesień – złote serca

Trzy razy w ciągu roku zarówno na Uniwersytecie Warszawskim, jak i innych polskich uczelniach Niezależne Zrzeszenie Studentów organizuje akcję honorowego krwiodawstwa – Wampiriadę. Celem inicjatywy jest promocja regularnej donacji krwi oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.
W tym roku krwiobus, czyli mobilny punkt pobrań, można znaleźć na:

 

Kampusie Głównym UW – Wydział Historii, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
22 listopada (piątek)
26 listopada (wtorek)
Kampusie Ochota UW – Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93
29 listopada (piątek)Krwiobus będzie działać w godz. 9.00–14.00.

Dawcy krwi

Podstawową zasadą krwiodawstwa jest możliwość oddania krwi tylko przez osoby w pełni zdrowe. Istnieje szereg przeciwwskazań stałych i bezwzględnych (np. padaczka, choroby nowotworowe i zakaźne, TSE, wstrząs anafilaktyczny) lub czasowych (np. gruźlica, toksoplazmoza, grypa, żółtaczka, ciąża, leczenie stomatologiczne).

Przed oddaniem krwi należy:

wypocząć, wyspać się,
zjeść lekkostrawny posiłek,
pić dużo soków owocowych i wody,
unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Każda osoba zgłaszająca się na oddanie krwi musi spełniać wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla stanu zdrowia dawcy lub stanu zdrowia biorcy krwi (oznaczany jest m.in. poziom hemoglobiny). Po oddaniu krwi powinno się odpocząć kilkanaście minut, zjeść czekoladę, wypić sok. Tego dnia dieta powinna być bogatsza w węglowodany. Należy też unikać zarówno nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew, jak i wysiłku fizycznego oraz szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.

Dawcą krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat i cieszące się dobrym zdrowiem, a także:

które ważą co najmniej 50 kilogramów,
u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie były leczone krwią ani preparatami krwiopochodnymi.

Z naukowego punktu widzenia

– Zajmując się badaniami biomedycznymi, m.in. komórkami macierzystymi, dostrzegam ogromny potencjał badań nad alternatywnymi metodami uzyskiwania krwi, takimi jak „hodowla krwi” in vitro i rozwój preparatów krwiozastępczych – mówi dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik z Zakładu Cytologii UW, która prowadzi zajęcia z zakresu biologii molekularnej dla studentów pierwszego roku Wydziału Medycznego UW.

Jak zaznacza naukowczyni: – Wydajna hodowla erytrocytów i innych składników krwi z komórek macierzystych może stanowić przełom w medycynie, umożliwiając produkcję krwi pozbawionej ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych i dostosowanej do potrzeb pacjentów, zwłaszcza tych z rzadkimi grupami krwi. Podobnie preparaty krwiozastępcze, takie jak nośniki tlenu na bazie hemoglobiny czy perfluorowęglowodory, mogą stanowić alternatywę dla krwi w sytuacjach nagłych, dzięki stabilności, łatwości przechowywania i braku konieczności doboru grup krwi.

Źródło: https://medycyna.uw.edu.pl/wampiriada-na-ochocie/