Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Doradca ds. równości płci w projekcie Pathfood

W ramach projektu Pathfood powołano Doradcę ds. równości płci, który wspiera uczestników projektu w budowaniu środowiska pracy opartego na zasadach równości, szacunku i inkluzywności.

 

Rola Doradcy ds. płci
Ścieżki reagowania na wyzwania i naruszenia w obszarze płci

Kim jest Doradca ds. równości płci?

Doradca ds. równości płci to osoba, która została powołana w projekcie do wspierania jego uczestników w działaniach na rzecz wzmacniania równości płci i przeciwdziałania jej naruszeniom. Pomoc doradcy jest dostępna na jasnych i przejrzystych zasadach.

Czym się zajmuje?

Doradca ds. równości płci uświadamia, jakie jest znaczenie kwestii płci w pracy akademickiej i w realizacji zadań naukowych w projekcie oraz dba o gender mainstreaming w grupie osób zaangażowanych w realizację projektu. Do zadań tej osoby należy pomoc w identyfikacji problemów z zakresu równości płci, wsparcie w szukaniu optymalnych rozwiązań proceduralnych i merytorycznych wzmacniających równość płci i inkluzywność w obszarze organizacyjnej i merytorycznej realizacji projektu oraz pomoc w skutecznym reagowaniu na zaistniałe ewentualne nieprawidłowości w tym obszarze.

Zadania realizowane w projekcie:

W toku realizacji projektu do zadań Doradcy ds. równości płci należy:

● Ocena ex-ante równości płci w instytucjach zaangażowanych w projekt, z uwzględnieniem zmapowania ekosystemów.
● Monitorowanie równości płci w zespole projektowym
o Identyfikacja wskaźników jakościowych i ilościowych do monitorowania równowagi płci
o Bieżący monitoring w trakcie trwania projektu,
o Ocena ex-post z analizą studium przypadku.
● Opracowanie końcowego dokumentu rekomendacji wdrażającego najlepsze praktyki i procedury.
● Edukacja uczestników w zakresie projektowania uwzględniającego płeć i wspieranie ich we włączaniu perspektywy płci do projektowania i wdrażania projektu.
● Wspieranie uczestników projektu w radzeniu sobie z wyzwaniami lub problemami w dziedzinie równości płci, zgodnie z opisanymi poniżej założeniami.

Z jakimi problemami można się zgłosić?

Do Doradcy ds. równości płci można się zwrócić ze wszystkimi problemami lub wyzwaniami, które wynikły w toku realizacji projektu i dotykają tematyki płci.
Doradca ds. równości płci służy wsparciem w zakresie profilaktyki, bieżącego rozwiązywania problemów oraz reagowania i przeciwdziałania zaistniałym nieprawidłowościom lub naruszeniom. Można się do niego zgłaszać zarówno z bieżącymi problemami personalnymi, dotykającymi konkretnych osób czy grup, jak i z trudnościami systemowymi, o charakterze bardziej teoretyczno- abstrakcyjnym.

Do Doradcy ds. równości płci można się zgłaszać z następującymi tematami:

● Dyskryminacja bądź nierówne traktowanie ze względu na płeć;
● Dyskryminacja intersekcjonalna;
● Molestowanie seksualne;
● Nierówności systemowe;
● Wyzwania związane z uwzględnieniem równości płci i inkluzywności w organizacji pracy, bądź relacjach pracowniczych;
● Wyzwania związane z uwzględnieniem równości płci i inkluzywności w merytorycznych działaniach projektowych;
● Inne zjawiska niepożądane związane z płcią.

Kto może zgłosić problem?

Z pomocy Doradcy ds. równości płci może skorzystać każda z osób zaangażowanych w realizację projektu Pathfood. Problemy mogą zgłaszać zarówno osoby bezpośrednio doświadczające trudności lub naruszeń, jak i osoby będące świadkami lub obserwatorami takich sytuacji. Zgłoszenia mogą także wnosić osoby kierownicze, dostrzegające potencjalne wyzwania w zarządzanym przez siebie obszarze i potrzebujące wsparcia w tym zakresie.

W jaki sposób można zgłosić problem?

W celu skorzystania z pomocy Dorady ds. równości płci należy zgłosić taką potrzebę na adres mailowy: gender.advisor@cnbc.uw.edu.pl. Doradca niezwłocznie skontaktuje się ze zgłaszającym, żeby umówić się na spotkanie – na żywo lub on line, w zależności od preferencji zgłaszającego – na którym będzie możliwe szczegółowe omówienie zaistniałego problemu oraz uzgodnienie zakresu oczekiwanej pomocy.

Jakiej pomocy można oczekiwać?

Na prośbę uczestników projektu Doradca ds. równości płci udziela porad eksperckich w zakresie włączania problematyki płci (gender mainstreaming) do projektu i przeprowadza analizę kontekstową płci we wskazanych przez zgłaszającego obszarach tematycznych.

Doradca ds. równości płci służy pomocą w:

● analizie problemu, zrozumieniu możliwych przyczyn zaistniałych trudności oraz naświetleniu puli dostępnych rozwiązań;
● projektowaniu rozwiązań wprowadzających zasadę równości płci do organizacji lub merytorycznej realizacji projektu;
● diagnozie zachowań i działań niepożądanych, sytuując je w kontekście prawnym i sygnalizując możliwość wystąpienia dyskryminacji, molestowania seksualnego lub mobbingu;
● prowadzeniu działań edukacyjnych i informacyjnych w obszarze równości, różnorodności i inkluzywności.

W przypadku wystąpienia działań lub zachowań niepożądanych gender advisor może działać poprzez bezpośredni, nieformalny kontakt ze sprawcami działań i zachowań, w trakcie którego informuje, edukuje oraz rekomenduje zmianę niewłaściwych działań lub zachowań. W miarę potrzeby za zgodą stron może wspierać dialog lub prowadzić mediacje. W skrajnych sytuacjach Doradca może złożyć formalne zawiadomienie o zaistniałym naruszeniu lub zachowaniach niepożądanych do przełożonego sprawcy niewłaściwych działań lub zachowań. Zawiadomienie może uwzględniać rekomendację rozwiązania problemu.

Doradca ds. równości płci może złożyć formalne zawiadomienie o problemie, naruszeniu lub trudności systemowej bezpośrednio do kierownika projektu

Kontakt:

Kontakt mailowy: gender.advisor@cnbc.uw.edu.pl. Możliwość spotkania osobistego w terminie uzgodnionym przez strony w Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych UW.

PATHFOOD:

Projekt jest finansowany z programu Horyzont Europa, z konkursu HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02, wspierającego inicjatywy na rzecz dostępu do doskonałości naukowej w krajach Unii Europejskiej.

Głównym koordynatorem projektu jest Uniwersytet Warszawski, natomiast w skład międzynarodowego konsorcjum partnerskiego wchodzą także takie instytucje jak Universitat Autònoma de Barcelona (Hiszpania), Narodowa Rada ds. Badań Naukowych Włoch – Instytut Systemów Biologicznych (CNR-ISB) oraz włoska firma konsultingowa REDINN SRL.

Koordynatorką projektu z ramienia UW jest prof. Ewa Bulska – Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, a project managerką dr Magdalena Michalska-Kacymirow z grupy badawczej Analityczne Centrum Eksperckie w CNBCh UW. Celem projektu jest opracowanie zrównoważonego łańcucha produkcji żywności wzbogaconej w selen, który będzie wspierać zarówno zdrowie publiczne, jak i cele klimatyczne Unii Europejskiej.

Więcej informacji o projekcie:

https://www.pathfood.eu/

 

Dokumenty Doradca ds. równości płci w projekcie PATHFOOD

Pobierz dokument w pdf:

>>wersja polska – pdf.
>>wersja angielska – pdf.

        Kontakt:

email: gender.advisor@cnbc.uw.edu.pl.