Laboratorium Mykologiczne
O Grupie
Zajmujemy się ekologią i ewolucją różnych grup grzybów. Choć to właśnie z grzybów izoluje się wiele nowych i cennych substancji wykorzystywanych przez człowieka, a ich rola ekologiczna jest nie do przecenienia, ciągle stanowią one stosunkowo słabo poznaną grupę organizmów. Nasze zainteresowania koncentrują się przede wszystkim na badaniu interakcji grzybów i bakterii oraz ich przystosowaniach do zasiedlania siedlisk ekstremalnych, w tym silnie zanieczyszczonych.
Link do strony Laboratorium: https://ibe.biol.uw.edu.pl/pracownicy/dr-julia-pawlowska/
Działalność badawcza
1. Różnorodność gatunkowa grzybów w różnych siedliskach
2. Interakcje grzybów i bakterii
3. Ewolucja i ekologia najstarszych grzybów lądowych (Mucoromycota)
4. Grzybowe endofity pierwotnych roślin lądowych
5. Taksonomia i systematyka grzybów
Więcej o badaniach naszego zespołu: https://ibe.biol.uw.edu.pl/grupy-badawcze/mykologia/
Oferta
1. Identyfikacja molekularna grzybów (zarówno mikroskopowych jak i wielkoowocnikowych) – próbką jest albo owocnik albo kultura grzyba na szalce
2. Identyfikacja morfologiczna grzybów w oparciu o cechy mikroskopowe (zarówno mikroskopowych jak i wielkoowocnikowych) – próbką jest albo owocnik albo kultura grzyba na szalce
3. Inwentaryzacje grzybów wielkoowocnikowych pod ekspertyzy środowiskowe
4. Konsultacje dotyczące grzybów jadalnych i trujących (udzielają osoby z uprawnieniami klasyfikatorów grzybów świeżych)
5. Organizacja kursów identyfikacji molekularnej grzybów
6. Ekspertyzy z zakresu mykologii budowlanej
7. Mykologiczne ekspertyzy dla sądownictwa i policji
Kierownik zespołu
Dr hab. Julia Pawłowska – współautorka kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów dotyczących różnorodności, ewolucji, filogenezy i taksonomii grzybów; prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego; kierownik i wykonawca w grantach Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; jest ambasadorem GBIF; współpracuje m.in. z zespołami z USA, Niemiec, Holandii i Iranu.