Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Laboratorium Epitranskryptomiki

O Grupie

Laboratorium Epitrasnkryptomiki skupia się na badaniu wpływu chemicznie modyfikowanych nukleotydów na procesy komórkowe zależne od RNA. W obszarze zainteresowań grupy znajdują się modyfikacje kwasów rybonukleinowych zarówno komórek eukariotycznych jak i wirusów. Wirusy wykorzystują chemiczne modyfikacje nukleotydów, aby „ukryć” swój materiał genetyczny przed receptorami ze szlaków odpowiedzi immunologicznej komórek gospodarza. Nasz zespół, wykorzystując metody biochemiczne, biologii molekularnej i komórkowej, próbuje zrozumieć, w jaki sposób modyfikacje chemiczne wirusowego RNA wpływają na potencjał immunogenny i stabilność tego RNA w zainfekowanych komórkach. Ponadto, badamy, jak modyfikacje epitranskryptomiczne występujące w eukariotycznym mRNA zmieniają jego właściwości biologiczne. Interesuje nas, jak na biosyntezę białek czy stabilność samego transkryptu wpływają modyfikacje przede wszystkim końca 5΄ mRNA.

 

Kierownik zespołu

dr inż. Paweł J. Sikorski

Dr inż. Paweł Sikorski pracę doktorską obronił na Wydziale Biologii UW (promotor – prof. Joanna Kufel). Następnie odbył staż podoktorski w grupie prof. Jacka Jemielitego w Centrum Nowych Technologii UW. W trakcie swojej pracy naukowej odbył staż zagraniczny w laboratorium dr Dominique Gagliardiego (Institut de Biologie Moléculaire des Plantes du CNRS, Strasburg, Francja). Ponadto, jest autorem ponad 20 publikacji naukowych w czasopismach takich jak Nucleic Acids Research, Journal of the American Chemical Society czy Angewandte Chemie. Obecnie zajmuje się badaniami mającymi na celu zrozumienie wpływu znaczników epitraskryptomicznych na komórkowe procesy zależne od RNA.