Badamy próbki zebrane w trakcie badań pilotażowych

11 07 2023
Ważnym aspektem projektu Lakes Connect jest międzynarodowe współpraca. Dzięki różnym doświadczeniom naszych partnerów, możemy uczyć się od siebie nawzajem a także zoptymalizować koszty.
Ewa Babkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego jest obecnie u naszego partnera na Łotwie (Latvian Institute of Aquatic Ecology), gdzie uczy się procedury oczyszczania prób z jezior w celu wyizolowania i oczyszczenia cząstek mikroplastiku, tak aby można było je przeanalizować pod kątem charakterystyki i liczebności.
„Liczę je już oczyszczone na filtrach, posługując się binokularem, tak aby niebawem można było przygotować wstępny zbiór danych z pierwszego poboru prób. Ponadto przygotowujemy próby do izolacji z mikrocząstek plastiku z osadów zebranych z najgłębszych miejsc w jeziorach wytypowanych do badań w pilotażu.”
Praca trwają… Niedługo będziemy mogli opublikować wyniki badań!
CNBCh UW jest liderem projektu Lakes connect, realizowanego przez Grupę Badawczą – Analityczne Centrum Eksperckie – kierowaną przez prof. dr hab. Ewę Bulską.
Projekt Lakes connect jest współfinansowany z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 (Priorytet 2. Społeczeństwa rozważnie korzystające z wody, nr projektu #S008).