Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Laboratorium Biologii Zakażeń

Laboratorium Biologii Zakażeń

O grupie:

Laboratorium Biologii Zakażeń koncentruje się na interdyscyplinarnych badaniach nad gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), łącząc mikrobiologię, genetykę, biochemię oraz medycynę. Naszym celem jest zrozumienie mechanizmów, dzięki którym ten patogen oddziałuje z białkami, komórkami i tkankami gospodarza, prowadząc do poważnych zakażeń i ich powikłań. Stosujemy zaawansowane techniki molekularne oraz modele in vitro i ex vivo do analizy tych interakcji. Współpracujemy z renomowanymi ośrodkami naukowymi na świecie, co podkreśla globalny charakter naszych badań. Naszym dążeniem jest identyfikacja nowych celów terapeutycznych i strategii zapobiegania infekcjom bakteryjnym.

Działalność badawcza:

Zespół realizuje następujące projekty badawcze:

  1. SONATA NCN
    Tytuł: Identyfikacja kluczowych determinantów genetycznych Staphylococcus aureus związanych z rozwojem zakażeń krwi.
    Cel: Identyfikacja genetycznych elementów S. aureus odpowiedzialnych za rozwój zakażeń krwi poprzez analizę izolatów klinicznych i powiązanych danych pacjentów.
    Numer rejestracyjny: 2018/31/D/NZ6/02648
  2. OPUS NCN
    Tytuł: Razem czy osobno? Znaczenie wzajemnych oddziaływań stafylokoagulazy i stafylokinazy w rozwoju zakażeń gronkowca złocistego.
    Cel: Zbadanie, jak S. aureus wykorzystuje różne strategie funkcjonalne do kontrolowania ilości i struktury fibryny podczas infekcji, z wykorzystaniem modeli in vivo.
    Numer rejestracyjny: 2022/47/B/NZ6/03379
  3. OPUS NCN
    Tytuł: Centralna rola ludzkiego systemu hemostazy w powstawaniu biofilmów gronkowca złocistego.
    Cel: Badanie unikalnych cech biofilmów S. aureus zawierających fibrynę oraz mechanizmów ich tworzenia, z wykorzystaniem zaawansowanej mikroskopii i analiz biofizycznych.
    Numer rejestracyjny: 2023/49/B/NZ6/04253

Współpraca badawcza:

Nasze laboratorium współpracuje z wieloma cenionymi naukowcami i instytucjami, m.in.:

  • Dr Francesc Coll, Instituto de Biomedicina de Valencia CSIC, Spain
  • Dr Jakub Kwieciński, Wydział Biologii, Biochemii i Biofizyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Dr hab. Monika Budnik, dr Halina Marchel, dr Jan Pluta, dr hab. Janusz Trzebicki, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Dr Katarzyna Holcman, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Dr Magdalena Mizia-Szubryt, Dr Adrianna Berger-Kucza, Prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Dr Karol Makuch, Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie
  • Prof. Joan Geoghegan, University of Birmingham, Wielka Brytania
  • Dr Elżbieta Jagielska, dr hab. Izabela Sabała, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego w Warszawie

Kierownik zespołu:

Dr hab. Marta Zapotoczna to mikrobiolog specjalizująca się w badaniach nad mechanizmami chorobotwórczości Staphylococcus aureus. Tytuł doktora w dziedzinach genetyki i mikrobiologii uzyskała na Trinity College Dublin w Irlandii, realizując badania pod kierunkiem prof. Timothy’ego J. Fostera.

Dr Zapotoczna jest autorką publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, takich jak mBio, Journal of Infectious Diseases, PLOS Pathogens czy Nature Communications. Jej prace stanowią wkład w rozwój wiedzy na temat zakażeń bakteryjnych.

W trakcie swojej kariery zdobywała doświadczenie w wiodących jednostkach akademickich w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Od 2020 roku związana jest z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie kieruje interdyscyplinarnymi projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki. Jej działania skupiają się na identyfikacji kluczowych czynników wirulencji S. aureus oraz poszukiwaniu nowych strategii terapeutycznych. Jej zespół składa się z doświadczonych naukowców i młodych badaczy, w tym doktorantów i magistrantów, którzy wspólnie realizują projekty badawcze, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Od 2023 roku pełni funkcję przewodniczącej oddziału terenowego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów w Warszawie (microbiology.pl). W tym samym roku została uhonorowana wyróżnieniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia naukowe.

Dr Zapotoczna jest również inicjatorką i przewodniczącą komitetu organizacyjnego pierwszej międzynarodowej konferencji pt. „Advancements of Microbiology: The Role of Microbes in Tackling Threats to Health and Environment”, która odbędzie się w Warszawie w 2025 roku (advmicro2025.pl). Jej zaangażowanie w organizację tego wydarzenia podkreśla jej pasję do promocji współpracy naukowej na arenie międzynarodowej