Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Innowacyjne samonaprawiające się hydrożele: Innowacje w inżynierii tkankowej i terapii ran

Naukowcy z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW opracowali innowacyjne samonaprawiające się hydrożele na bazie poli(N-izopropyloakrylamidu) (pNIPAm), które zostały usieciowane przy użyciu nowo zsyntetyzowanego czynnika sieciującego N,N’-bis(akryloilo)cystyny (BISS). Te hydrożele zostały dodatkowo zmodyfikowane nanocząstkami złota (GNP) oraz wzbogacone o nanożele (NG).

 

 

 

Właściwości i zastosowania:

Połączenie właściwości fototermicznych tych hydrożeli z napromieniowaniem laserowym w zakresie NIR doprowadziło do szybkiego i niemal całkowitego gojenia się materiału po mechanicznym uszkodzeniu. Wprowadzenie nanożeli do struktury hydrożeli znacząco zwiększyło ich zdolności do uwalniania leków oraz poprawiło właściwości adhezyjne.

 

Potencjalne zastosowania:

Opracowane materiały mają duży potencjał do zastosowań w inżynierii tkankowej, dostarczaniu leków oraz w procesie gojenia ran, co może przyczynić się do rozwoju nowoczesnych terapii medycznych.

 

Link do artykułu: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsami.4c11908

 

Informacje o publikacji:

Rapid Photoinduced Self-Healing, Controllable Drug Release, Skin Adhesion Ability, and Mechanical Stability of Hydrogels Incorporating Linker-Modified Gold Nanoparticles and Nanogels

Autorzy:

Samaneh Khodami, Mosayeb Gharakhloo, Serife Dagdelen, Piotr Fita, Jan Romanski, Marcin Karbarz, Zbigniew Stojek, Marcin Mackiewicz

ACS Applied Materials & Interfaces

DOI: 10.1021/acsami.4c11908