Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Grupa Badawcza Geochronologii Ewolucyjnej

Grupa Badawcza Geochronologii Ewolucyjnej

O grupie:

Działalność grupy badawczej koncentruje się na różnych aspektach odtwarzania ewolucji na podstawie zapisu kopalnego. W szczególności, badania te obejmują ewolucję szkieletu oraz biogeograficzne powiązania kredowych dinozaurów z Pustyni Gobi oraz pierwotnych jaszczurek, przy wykorzystaniu tomografii komputerowej.

Równolegle prowadzone są badania nad wczesnymi naczelnych i zajęczakami, a także nad wybranymi elementami ekosystemów triasowych, korzystając z materiałów z Gór Świętokrzyskich, Śląska, Tunezji i Grenlandii.

Kolejnym istotnym tematem badań jest wpływ interakcji biotycznych, takich jak pasożytnictwo, oraz czynników środowiskowych, w tym klimatu, na wielkoskalowe zmiany życia na Ziemi. W tym celu wykorzystywane są dane ze skamieniałości mięczaków i robaków płaskich, a także kopalnych śladów aktywności życiowej i paleopatologii do analiz ilościowych. Obecnie jeden z projektów koncentruje się na wpływie ocieplania klimatu na relacje pasożyt-żywiciel oraz związane z tym choroby.

W centrum zainteresowania zespołu są kluczowe zmiany w ewolucji kręgowców i ich pasożytów. Badają też kontekst środowiskowy i biogeograficzny tych wydarzeń. Zespół wykorzystuje do tego różnorodne metody badawcze, od filogenetyki i tomografii komputerowej, po mikroskopię i analizy ilościowe. Prowadzi wykopaliska w Polsce, Tunezji i na Grenlandii.

Zainteresowania badawcze:

  • Filogenetyka;
  • Paleoekologia;
  • Anatomia;
  • Biogeografia;
  • Ewolucja.

Aparatura badawcza:

Nazwa aparatu Kontakt do operatora/pokój
1 Pressi Mecatome T202 – Precyzyjna piła do cięcia próbek z płynem chłodzącym w obiegu wewnętrznym Maciej Moczyński / tel.: 26 560, pok.: 1.48
2 Małe studio fotograficzne – składa się z Fomei cs-1070 stolika fotograficznego z wbudowanym statywem, dwóch lamp Fomei Led Slim 15w LED, obiektywu Sigma A 24-35 mm f/2 DG HSM Nikon z aparatem firmy Nikon
3 Skaner 3D – SMARTTECH3D z tarczami kalibracyjnymi I statywem
4 Keyence VHX-7000 – nowoczesny mikroskop świetlny z zestawem filtrów i polaryzacją światła przechodzącego, konsolą i panelem sterującym
5 Critical Point Dryer CPD E3000 – system do wysuszania próbek biologicznych do mikroskopii elektronowej
6 Wyparka próżniowa IKA 775 – z misą HB ECO S099
7 Separator elektromagnetyczny Franz M1 – do separacji próbek skalnych
8 DELL Precision 5820 – graficzna stacja robocza

 

O kierowniku:

Dr Mateusz Tałanda obronił doktorat o wczesnej ewolucji jaszczurek na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jerzego Dzika. Odbył staż podoktorski na University College London (Wielka Brytania).

Autor lub współautor ponad 20 angielskojęzycznych artykułów naukowych w czasopismach takich jak Nature, PNAS, czy Acta Palaeontologica Polonica.

Otrzymał nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, za wybitne osiągnięcie badawcze pod tytułem „Rozpoznanie wczesnej ewolucji gadów łuskonośnych na podstawie skamieniałości”. Interesuje się głównie ewolucją gadów, ekosystemami triasowymi oraz biogeografią.

Szczególne osiągnięcie:

 

Najszerzej znane badania zespołu dotyczą pra-dinozaura Silesaurus opolensis, którego szczątki kostne znalezione zostały w Krasiejowie koło Opola w skałach liczących ok. 230 mln lat. Jest to najdokładniej zbadany gatunek spośród wczesnych przedstawicieli linii ewolucyjnej dinozaurów i jego ilustracje, a przynajmniej odniesienia do niego są w większości podręczników paleontologii kręgowców i publikacji dotyczących początków dinozaurów.