Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Laboratorium Nanomateriałów Organicznych i Biomolekuł

O grupie:

Grupa NanoOrgMat koncentruje się na połączeniu chemii organicznej i nanomateriałów, dążąc do opracowania zaawansowanych materiałów o znaczącym potencjale zastosowań w fotonice, takich jak wyświetlacze nowej generacji, oraz w medycynie, w tym w tworzeniu nowoczesnych biosensorów. Specjalizują się w projektowaniu związków organicznych, które poprawiają trwałość, stabilność i biokompatybilność metalicznych oraz półprzewodnikowych nanocząstek, umożliwiając ich specyficzne interakcje z biomolekułami.

Jednym z głównych obszarów zainteresowania zespołu jest badanie chiralności materiałów. Dzięki precyzyjnie zaprojektowanym i zsyntetyzowanym komponentom tworzą materiały, które spontanicznie formują chiralne nanostruktury przypominające helisy o kontrolowanej skrętności. Oprócz pięknej struktury ich chiralne nanomateriały wykazują silne oddziaływanie ze światłem spolaryzowanym kołowo.

Pracują nad innowacyjnymi metodami tworzenia cienkowarstwowych materiałów chiralnych z wykorzystaniem ciekłych kryształów, umożliwiających rozwój chiralnych pikseli poprzez fototermiczne przetapianie laserowe. Takie piksele mogą kodować obrazy o precyzyjnie kontrolowanych właściwościach optycznych w mikroskali. Grupa rozwija również chiralne materiały plazmoniczne, projektując złote nanocząstki o chiralnej morfologii lub inkorporując nanocząstki plazmoniczne w ciekłokrystalicznych matrycach.

Te podejścia pozwalają przesunąć właściwości chirooptyczne materiałów do zakresu UV-Vis-NIR, a ich struktura i właściwości mogą być dynamicznie modyfikowane za pomocą temperatury i światła UV. Otwiera to nowe możliwości w rozpoznawaniu enancjomerów, katalizie chiralnej, rozwoju szybszych technologii przesyłania danych oraz technologii obrazowania 3D.

 

Aparatura badawcza:

Nazwa aparatu Kontakt do operatora/pokój
1 Specjalnie wykonany polaryzacyjny mikroskop optyczny z możliwością zapisu fototermicznego m.zarzeczny@student.uw.edu.pl
2 Spektrofotometr dichroizmu kołowego CHIRASCAN d.szepke@uw.edu.pl
3 Glove Box mr.pawlak@student.uw.edu.pl
4 Spektrofotometr UV/Vis Thermofisher natalia.m.kowalska@uw.edu.pl

 

 

 

Kierownik grupy:

absolwent międzynarodowych studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim pod kierownictwem prof. J. Mieczkowskiego. W trakcie studiów odbył praktykę w grupie prof. Swager MIT, USA, a następnie staż podoktorski pod kierunkiem prof. Liz-Marzan w Instytucie CICbioma GUNE w Hiszpanii. Obecnie pracuje nad dynamiczną samoorganizacją nanomateriałów.

2024 – nagroda NCN za największe osiągnięcie naukowe;
2023 – nagroda naukowa Rektora Uniwersytetu Warszawskiego;
2022 – nagroda im. prof. Stefana Pieńkowskiego (ogólnopolski konkurs) przyznawana naukowcom do 40 roku życia zajmującym się fizyką, astronomią, chemii, medycyny i biologii;
2022 – nagroda im. prof. Świętosławskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego okręg warszawski (naukowcy do 40. roku życia);
2020 – stypendium Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia naukowe wybitnych naukowców;
2016 – stypendium dla młodych wybitnych naukowców, wysoce selektywne stypendium przyznawane przez Ministerstwo Nauki RP (co roku nagradzanych jest tylko 120 najlepszych młodych naukowców ze wszystkich dziedzin).

 

 


W ciągu ostatnich kilku lat udało się udowodnić, że dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu organicznej otoczki nanocząstek grupa jest w stanie przygotować nanomateriały o uporządkowanej i jednocześnie przełączalnej strukturze. Wraz ze zmianą uporządkowania nanocząstek obserwują zmiany właściwości optycznych swoich materiałów, co pozwoliło im m.in. uzyskać pierwszy przełączalny metamateriał zbudowany z nanocząstek (Natcomm, 2015, 6590). Udało im się również uzyskać analogiczne struktury, których właściwościami można sterować za pomocą światła.