Polsko-Wietnamskie Tropikalne Centrum Badawcze
O Grupie
Polsko-Wietnamskie Tropikalne Centrum Badawcze to unikalna, interdyscyplinarna inicjatywa naukowców z Polski i Wietnamu, powstała w ramach konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Nauk Geologicznych PAN i Instytutu Paleobiologii PAN, na podstawie umowy dwustronnej Uniwersytetu Warszawskiego i Vietnam Institute of Geosciences and Mineral Resources. Naszą ambicją jest utworzenie grupy badawczej skupiającej naukowców prowadzących różnorodne badania w Azji Południowo-Wschodniej.
Prowadzimy badania w zakresie geologii, oceny stanu środowiska naturalnego, badania ekosystemów rafowych, kopalnych i współczesnych, jak również archeologii.
Prowadzimy również działania w zakresie:
- koordynacji współpracy naukowej polsko-wietnamskiej;
- aktywnego poszukiwania wykonawców i współpracowników w polskich instytucjach naukowych;
- wspierania polskich badań naukowych; przygotowania i koordynacji eksperymentów biologicznych;
- organizacji i koordynacji projektów badawczo-szkoleniowych dla pracowników lokalnych instytucji wietnamskich;
- zapewnienia zaplecza i wsparcia logistycznego dla naukowców i nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia dla uniwersytetów wietnamskich.
Zainteresowania badawcze:
- geologia;
- ocena stanu środowiska;
- ekosystemy rafowe;
- archeologia.
Kierownik zespołu:
prof. dr hab. Anna Wysocka
Moje zainteresowania badawcze dotyczą neogeńskiej i paleogeńskiej sedymentacji utworów okruchowych w środowiskach lądowych i morskich w różnych rejonach świata, od Polski, poprzez Ukrainę, Iran, Egipt, po Wietnam. Od ponad 30 lat pracuję na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzę liczne zajęcia dydaktyczne, wykłady, konwersatoria i kursy terenowe. Byłam promotorem 8 prac doktorskich i kilkudziesięciu prac magisterskich, licencjackich i inżynierskich. Byłam kierownikiem i wykonawcą w kilku projektach NCN i NCBiR. Od 2023 r pracuję również w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.
Szczególne osiągnięcie:
Uważam, ze najważniejszym moim osiągnięciem naukowym jest odtworzenie ewolucji basenów sedymentacyjnych związanych ze strefą uskokową Cao Bang-Tien Yen w północnym Wietnamie. Na podstawie przeprowadzonych przeze mnie badań sedymentologicznych możliwe było stwierdzenie, że w oligocenie na terenie Wietnamu istniał jeziorno-rzeczny system depozycyjny, kontrolowany zarówno tektonicznie jak i klimatycznie. Wyniki badań przedstawiłam w licznych publikacjach naukowych i wystąpieniach konferencyjnych.