Laboratorium Badań Strukturalnych i  Biochemicznych (LBSBio) jest  konsorcjum niezależnych naukowo grup kierowanych przez liderów wymienionych w punkcie „członkowie grupy” oraz usługowego laboratorium pomiarowego. LBSBio  tworzy ramy dla indywidualnych działalności naukowej i usługowej zarówno poszczególnych grup wymienionych niżej jak i działalności wspólnej tych grup. Podstawową zasadą funkcjonowania LBSBio  jest wspólne wykorzystywanie aparatury badawczej oraz współudział w ponoszeniu kosztów utrzymania zgromadzonej infrastruktury oraz pomieszczeń, a także wspólne rozwijanie stworzonej infrastruktury naukowej.  LBSBio  kieruje prof. dr hab. Krzysztof Woźniak, który był pomysłodawcą i inicjatorem powstania tego laboratorium i kierował procesem jego tworzenia. W skład LBSBio  wchodzą następujące grupy kierowane przez osoby, które przyłączyły się do inicjatywy prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka i pomagały pomyślnie ją zrealizować wnosząc własne pomysły i inicjatywę:

1. Grupa Modelowania Gęstości Elektronowej (ang.: Electron Density Modeling) kierowana przez dr hab. Paulinę M. Dominiak
  2. Grupa Biologii Strukturalnej (ang.: Structural Biology Group) kierowana przez dr Marię Górną
  3. Grupa Krystalograficzna (ang.: Crystallographic Group) kierowana przez prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka, który jednocześnie kieruje LBSBio

Szczegóły działalności w/w grup  znajdą Państwo na stronach tych grup.

W ramach LBSBio  wykonujemy komercyjne usługi krystalograficzne  z wykorzystaniem całej aparatury zgromadzonej w ramach LBSBio,  w tym doskonale wyposażonych  dyfraktometrów rentgenowskich służących do wyznaczania struktury kryształów oraz eksperymentalnych gęstości elektronowych, a także usługi biochemiczne takie jak, na przykład, krystalizacja makromolekuł oraz inne usługi, które zdefiniowane są w cenniku.

Na wyposażeniu LBSBio  znajduje się następująca aparatura badawcza:

• Roboty do pipetowania roztworów i krystalizacji: Mosquito LCP, Dragonfly
  • System Formulatrix do automatycznego obrazowania i przechowywania płytek do krystalizacji białek o pojemności 1000 płytek ze skanerem
  • Zestaw mikro- i makroinkubatorów na płytki do krystalizacji
  • Dyfraktometry monokrystaliczne SuperNova Single oraz Double Source Rigaku Oxford Diffraction, wyposażone w różne źródła promieniowania rentgenowskiego  (Mo, Cu, Ag);
  • Zestaw do analizy termicznej Stare Mettler Toledo (termograwimetr oraz skaningowy kalorymetr różnicowy czyli DSC i TGA);
  • Spektrofotometry oraz czytnik płytek Infinite M200 PRO z rozbudowanymi modułami fluorescencji, luminescencji i automatyczną stacją pipetującą.
  • Sprzęt do termoforezy w skali mikro (Monolith NT.115 Red firmy Nanotemper)
  • FPLC oraz FPLC z refraktometrem, DLS i MALS
  • Aparat PCR gradientowy i w czasie rzeczywistym (RT-PCR)
  • Zestaw inkubatorów CO2 do hodowli komórek ssaczych oraz wytrząsarek do hodowli bakteryjnych
  • Zestaw wirówek do frakcjonowania komórek
  • Sonikatory i homogenizatory
  • Komory laminarne, autoklawy
  • Aparaty do elektroforezy DNA, RNA i białek wraz z systemem do elektroforezy 2D z automatycznym wycinaniem prążków i stacją obrazującą ChemiDoc MP do detekcji UV-VIS, chemiluminescencji i fluorescencji.
  • Dyfraktometry rentgenowskie ze źródłami Mo, Cu, i Ag wyposażone w przystawki temperaturowe
  • Celki Diamentowe
  • Mikroskopy stereoskopowe (Olympus SZ16 oraz Opta-Tech X-2000);
  • Komora rękawicowa Jacomex [GP] Campus;

prof. dr hab. Krzysztof Woźniak

Tel.: +48 48 22 26 714, nr pok.: 3.125

E-mail: kwozniak@chem.uw.edu.pl

dr Maria Górna
(wraz z Grupą Biologii Strukturalnej)

dr hab. Paulina Dominiak
(wraz z Grupą Modelowania Gęstości Elektronowej)

dr Anna Makal
studentka Bożena Bednarek
studentka Aleksandra Kieliszek
studentka Dorota Wacławczyk

Grupa Krystalograficzna (GK) prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka działa na tych samych zasadach jak i pozostałe grupy badawcze, ale ze względów formalnych  umieszczona jest bezpośrednio pod szyldem LBSBio  i nie jest wyodrębniona podobnie jak pozostałe grupy, a tym samym będzie identyfikowana jako LBSBio  tam gdzie tylko się da z dopiskiem (GK), czyli LBSBio(GK).  GK Prof. Woźniaka  wykonuje  badania strukturalne oraz badania gęstości elektronowej  kryształów związków organicznych i nieorganicznych.  Badamy,  w szczególności, kryształy związków o znaczeniu (lub potencjalnym znaczeniu) farmaceutycznym, związki ważne z biologicznego lub biochemicznego punktu widzenia, związki chemii supramolekularnej (rotaksany, katenany, kompleksy makrocykliczne jonów metali d i f elektronowych, kryształy modelowych związków używanych do celów  rentgenowskich badań metodologicznych, minerały i związki nieorganiczne, etc). Celem większości naszych badań jest znalezienie związku między strukturą wewnętrzną kryształów, a właściwościami ilościowych rozkładów gęstości elektronowej w kryształach, oraz właściwościami makroskopowymi kryształów (fizycznymi, chemicznymi, farmaceutycznymi, biochemicznymi, etc), a także rozwój dyfrakcyjnych  metod rentgenowskich analizy ciała stałego oraz  wprowadzanie i testowanie nowych metodologii w badaniach dyfrakcyjnych nakierowanych na oszacowanie dokładności i precyzji tych metod. Część naszych badań poświęconych jest  badaniom procesów krystalizacji związków organicznych i nieorganicznych.

Kolejnym ważnym polem badawczym w grupie Prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka są badania makromolekularne, które koncentrują się na badaniach oddziaływań enzymów deubikwitynaz z różnymi inhibitorami celem identyfikacji najefektywniejszych inhibitorów, oraz celem określenia mechanizmu oddziaływania. Planowane są także badania wielu innych białek.