Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, wzięło udział w targach „Peru Con Ciencia 2018” zorganizowanych przez CONCYTEC w Peru, w Limie. Targi te są uważane za  największe i najważniejsze w zakresie nauki, odwiedzają je zarówno przedstawiciele firm komercyjnych, przedstawiciele instytucji rządowych a także studenci. Była to doskonała okazja do promocji Uniwersytetu Warszawskiego. CNBCh UW pokazało swoją ofertę naukową i komercyjną. Była to duża szansa na nawiązanie współpracy. W trakcie udziału w targach, przeprowadzono wywiad z Prof. Ewą Bulską – Dyrektorem Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych UW, przedstawiający prace, które rozwijane są w ruinach Machu Picchu.

W wywiadzie, prof. Bulska, opowiada o zastosowaniu chemii w badaniach archeologicznych i konserwatorskich. Określa chemię jako swojego rodzaju „lekarstwo do leczenia” zabytków przed niszczeniem. Opowiada o specyfice pracy chemika wśród unikatowych przedmiotów i o trudnościach – aby móc efektywnie chronić zabytki, należy najpierw poznać procesy chemiczne, które powodują zmiany obiektu, a następnie opracować metodologię zapobiegania tym zmianom, co nie jest łatwe z uwagi na unikatowość przedmiotów oraz ich wartość historyczną. Badania są często żmudne, a samo rozpoznanie materiałów, z których przedmioty są zrobione, często jest bardzo trudne i przypomina pracę detektywa. Dotyczy to między innymi obiektów, które zlokalizowane są na powietrzu i narażone na czynniki pogodowe, których wpływ należy uwzględnić podczas badań.

Zapraszamy do lektury:
Wywiad