2 października 2018 r., w Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 dla studentów II i III stopnia Wydziałów Biologii i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Uroczystość została przygotowana przy współpracy z wydziałami, a o dekoracje na sali zadbali pracownicy administracji CNBCh UW.

Za stołem prezydialnym zasiedli: dziekani Wydziałów Biologii – prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, Chemii – dr hab. Andrzej Kudelski, prof. UW, prodziekani ds. Studenckich Wydziału Biologii –  dr Piotr Borsuk, Wydziału Chemii – dr hab. Beata Krasnodębska – Ostręga, kierownicy studiów doktoranckich Wydziału Biologii – dr hab. Ewa Borsuk, prof. UW oraz Wydziału Chemii UW – prof. dr hab. Michał Ksawery Cyrański oraz dyrektor CNBCh UW –  prof. dr hab. Ewa Bulska, która była gospodarzem uroczystości.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – JM Rektor UW,  dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, dziekani zaprzyjaźnionych wydziałów i jednostek UW oraz dyrektorzy warszawskich instytutów badawczych. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Polski, a następnie zebranych gości powitała prof. dr hab. Ewa Bulska. Głos zabrali dziekani obu wydziałów – prof. Agnieszka Mostowska  oraz prof. Andrzej Kudelski. Immatrykulację nowo przyjętych studentów II stopnia prowadzili prodziekani ds. studenckich – dr Piotr Borsuk oraz dr hab. Beata Krasnodębska – Ostręga. Ślubowanie 2 doktorantów z Instytutu Nenckiego odebrała prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń, dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Immatrykulację nowo przyjętych doktorantów prowadzili kierownicy ds. studiów doktoranckich – prof. Ewa Borsuk oraz prof. Michał Cyrański. Miłym akcentem uroczystości było osobiste wręczanie indeksów studentom oraz doktorantom przez dziekanów oraz drobne upominki od Wydziałów. Po oficjalnym ogłoszeniu  rozpoczęcia roku akademickiego 2018/2019 i wysłuchaniu pięknej części Gaudeamus igitur, przyszedł czas na pierwszy wykład.

W tym roku wykład inauguracyjny pt. „Molekularny mechanizm rozwoju cukrzycy a medycyna translacyjna – czyli jak badania podstawowe znajdują zastosowania kliniczne” wygłosiła profesor Agnieszka Dobrzyń. Potrzeba zrozumienia, niewyjaśnionego do tej pory mechanizmu powstawania i rozwoju cukrzycy, stanowiła niezmiernie istotny powód podjęcia przez grupę profesor A. Dobrzyń badań podstawowych. Słuchacze z ogromną uwagą skupiali się na śledzeniu wyników badań, dla wielu z nas takie badania odnoszą się często do problemów naszych najbliższych, a nierzadko również do nas samych, cukrzyca to przecież powszechna choroba naszych czasów. Zaskakujące zakończenie wykładu pokazało, w jaki sposób niezmiernie złożone badania podstawowe mogą zostać przekute na praktyczne rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie materiałowe. Być może za kilka lat możliwe będą nowatorskie terapie powstałe dzięki zrozumieniu podstawowych mechanizm rozwoju schorzeń cywilizacyjnych. To był świetny przykład wkładu grupy badawczej profesor Agnieszko Dobrzyń w rozwój medycyny translacyjnej.

Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce Galeria:

Relacja z Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019

czwartek, Październik 11, 2018 - 12:54