Po raz czwarty, w murach Archikolegiaty łęczyckiej w Tumie, wręczono Nagrodę im. Benedykta Polaka. Nagrody przyznawane są corocznie, za wybitne osiągnięcia naukowe i eksploracyjne, jednemu Polakowi oraz jednemu cudzoziemcowi. Przyznawane są także wyróżnienia.

W tym roku, Polskim Laureatem został profesor Jerzy Dzik – paleontolog,  Kierownik Grupy Badawczej Geochronologii Ewolucyjnej Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatem zagranicznym jest profesor Mitsuyoshi Numano, slawista oraz wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim. Wyróżnienie otrzymał podróżnik, pilot szybowcowy, rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych Sebastian Kawa.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w romańskiej Archikolegiacie, znajdującej się w Tumie koło Łęczycy. Świątynia związana jest z poselstwem do chana Mongołów, w którym brał udział Benedykt Polak. Tu otrzymał zaopatrzenie na drogę, dzięki czemu wyprawa – jako jedyne z czterech poselstw wysłanych przez papieża Innocentego IV – dotarła na dwór chana.

Laureatom gratulujemy!

Źródło: http://leczyca.naszemiasto.pl/artykul/nagroda-benedykta-polaka-zostala-wreczona-po-raz-czwarty-w,4681139,artgal,t,id,tm.html

czwartek, Czerwiec 14, 2018 - 8:55