Badania prowadzone przez grupę dotyczą użycia różnych reakcji katalitycznych w syntezie organicznej, a szczególnie zastosowania ich do syntezy produktów naturalnych, polimerów oraz farmaceutyków. Obecne prace grupy koncentrują się na syntezie organicznej za pośrednictwem metali przejściowych, ze szczególnym naciskiem na metatezę alkenów i alkinów, a także na zagadnieniu chemii surowców odnawialnych. Prowadzone badania wymagają często pracy w atmosferze gazu obojętnego z wykorzystaniem z techniki Schlenka pozwalającej na pracę w bezwodnych i beztlenowych warunkach.

Notice: Undefined variable: photo in /home/webhosting/w_cnbch/WWW/wp-content/themes/uniwer-style/single-groupe.php on line 76

prof. dr hab. inż. Karol Grela

Łukasz Grzesiński
e-mail: grzesinskilukasz@gmail.com,
Tel. 26-628 Pokój 3.08

Główne kierunki badawcze grupy obejmują projektowanie nowych przyjaznych dla użytkownika katalizatorów umożliwiających łatwiejsze oczyszczanie produktów po reakcji, badanie możliwości ich wielokrotnego użycia i rozszerzenie zakresu stosowania reakcji metatezy w syntezie organicznej.

Laboratoria badawcze grupy wyposażone są w nowoczesną aparaturę i sprzęt, w tym m.in.: komory rękawicowe („dry-boxy”), chromatografy GC, GC/MS i HPLC oraz spektrometr NMR 400 MHz z autosamplerem.

Usługi badawcze

Grupa prowadzi zlecone prace B+R dla zagranicznych i krajowych podmiotów zewnętrznych z zakresu optymalizacji reakcji organicznych, oraz syntezy i testowania katalizatorów (w tym rozmaitych kompleksów metali przejściowych). W Laboratorium Syntezy Metaloorganicznej istnieje możliwość wykonania we własnym zakresie po przeszkoleniu (grupa nie zatrudnia technika) podstawowych usług i analiz badawczych:

• oznaczanie lotnych substancji organicznych (ocena jakościowa składu chemicznego związków organicznych oraz ocena jakościowa stopnia zanieczyszczenia związków organicznych);
  • pomiar widm NMR w izotropowych układach ciekłych – opłata za pomiary obliczana jest na podstawie rzeczywistego czasu akwizycji próbek i nie jest związana z czasem logowania użytkownika;
  • pracę z substancjami wrażliwymi na działanie wilgoci lub powietrza w kontrolowanej atmosferze gazu obojętnego;
  • pracę z substancjami wrażliwymi na wilgoć i powietrze w atmosferze gazu obojętnego (argonu);
  • suszenie i oczyszczenie rozpuszczalników w atmosferze gazu obojętnego (argonu);
  • oznaczanie zawartości wody metodą Karla-Fischera.